Identifier
Created
Classification
Origin
09PARISFR1406
2009-10-19 06:08:00
UNCLASSIFIED
Mission UNESCO
Cable title:
UNESCO Subsidiary Bodies - Election Results
UNCLAS PARIS FR 01406 cxparis: ACTION: AMB UNESCO INFO: AMBO DCM SCI POL ECON AMBU DAO DISSEMINATION: UNESCO CHARGE: PROG APPROVED: AMB:DTKILLION DRAFTED: DCM:SCENGELKEN CLEARED: POL:DROSTROFF VZCZCFRI070 RR RUEHC DE RUEHFR #1406/01 2920608 ZNR UUUUU ZZH R 190608Z OCT 09 FM USMISSION UNESCO PARIS FR TO SECSTATE WASHDC
UNCLAS SECTION 01 OF 04 PARIS FR 001406
SIPDIS
DEPARTMENT FOR IO
E.O. 12598: N/A
TAGS: SCUL PREL UNESCO
SUBJECT: UNESCO Subsidiary Bodies - Election Results
UNCLAS SECTION 01 OF 04 PARIS FR 001406
SIPDIS
DEPARTMENT FOR IO
E.O. 12598: N/A
TAGS: SCUL PREL UNESCO
SUBJECT: UNESCO Subsidiary Bodies - Election Results
1. Summary: Elections for UNESCO's subsidiary bodies were held on
16 October 2009 during the organization's General Conference. The
U.S. was elected to the Legal Committee, the IHP (Intergovernmental
Council of the International Hydrological Programme),and the IBE
(Council of the UNESCO International Bureau of Education). The U.S.
also remains on the IPDC (Intergovernmental Council of the
International Programme for the Development of Communication) and
IGBC (Intergovernmental Bioethics Committee) until the next General
Conference in 2011. End summary.
2. Legal Committee
Elected without conducting a ballot:
Group I: France, Italy, United States of America
Group II: Azerbaijan, Estonia, Hungary
Group III: Argentina, Chile, Costa Rica, Guatemala, Venezuela
(Bolivarian Republic of)
Group IV: India, Japan, New Zealand, Thailand
Group V (a): Kenya, Nigeria
Group V (b): Mauritania, Oman, Sudan, Tunisia
3. Headquarters Committee
Elected without conducting a ballot:
Group I: Portugal, Spain
Group II: --------------
Group III: Saint Vincent and the Grenadines
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, India, Japan
Group V (a): Nigeria, South Africa, Zambia
Group V (b): Mauritania, Oman
4. Conciliation and Good Offices Commission responsible for
seeking the settlement of any disputes that may arise between
States Parties to the Convention against Discrimination in
Education
Elected without conducting a ballot:
Mr Pierre-Michel Eisemann (France)
Mr Klaus H|fner (Germany)
Mr Francesco Margiotta-Broglio (Italy)
5. Council of the UNESCO International Bureau of Education (IBE)
Elected after conducting a ballot for Groups V (a) and V (b):
Group V (a) (3 seats to be filled)
Uganda 134
Ctte d'Ivoire 133
United Republic of Tanzania 132
Guinea 77
Group V (b) (2 seats to be filled)
Lebanon 84
Morocco 70
Saudi Arabia 53
Tunisia 43
Qatar 40
Iraq 22
Sudan 19
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Germany, Israel, Norway, United States of America
Group II: Georgia
Group III: Brazil, Dominican Republic, Jamaica
Group IV: Pakistan
Group V (a): Ctte d'Ivoire, Uganda, United Republic of Tanzania
Group V (b): Lebanon, Morocco
6. Intergovernmental Council for the Information for All
Programme (IFAP)
Elected after conducting a ballot for Group V (a):
Group V(a) (3 seats to be filled)
Mali 135
Ethiopia 120
Madagascar 118
Zambia 108
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: --------------
Group II: Latvia, Russian Federation, Ukraine
Group III: Colombia
Group IV: China, Philippines
Group V (a): Ethiopia, Madagascar, Mali
Group V (b): Kuwait, United Arab Emirates
7. International Coordinating Council of the Programme on
Man and the Biosphere (MAB)
Elected after conducting a ballot for Groups I, V (a) and V (b):
Group I (4 seats to be filled)
Norway 153
Portugal 114
Austria 111
Turkey 111
United Kingdom of Great Britain
and Northern Ireland 98
Israel 41
Group V (a) (3 seats to be filled)
Benin 124
Nigeria 102
Ethiopia 71
Congo 64
Gabon 58
Guinea 52
Group V (b) (3 seats to be filled)
Jordan 138
Lebanon 129
Bahrain 113
Qatar 94
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Austria, Norway, Portugal, Turkey
Group II: Lithuania
Group III: Jamaica, Mexico
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, India, Kazakhstan
Group V (a): Benin, Ethiopia, Nigeria
Group V (b): Bahrain, Jordan, Lebanon
8. Intergovernmental Council of the International
Hydrological Programme (IHP)
Elected after conducting a ballot for Groups II, III, V(a)
and V (b):
Group II (1 seat to be filled)
Serbia 92
The former Yugoslav Republic of Macedonia 71
Group III (2 seats to be filled)
Cuba 119
Mexico 119
Colombia 92
Group V(a) (2 seats to be filled)
Uganda 117
Nigeria 110
Cameroon 103
Group V (b) (2 seats to be filled)
Morocco 124
Jordan 121
Yemen 7
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Italy, Portugal, United States of America
Group II: Serbia
Group III: Cuba, Mexico
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, Iran (Islamic
Republic of),Japan, Malaysia, Pakistan, Philippines, Republic of
Korea
Group V (a): Nigeria, Uganda
Group V (b): Jordan, Morocco
9. Intergovernmental Committee for Promoting the Return
of Cultural Property to its Countries of Origin or its
Restitution in Case of Illicit Appropriation (ICPRCP)
Elected after conducting a ballot for Groups II and III:
Group II (1 seat to be filled)
Romania 117
Hungary 47
Group III (3 seats to be filled)
Mexico 136
Argentina 135
Guatemala 109
Venezuela (Bolivarian Republic of) 106
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: --------------
Group II: Romania
Group III: Argentina, Guatemala, Mexico
Group IV: China, India, Republic of Korea
Group V (a): Nigeria, Senegal
Group V (b): Iraq
10. Executive Committee of the International Campaign for
the Establishment of the Nubia Museum in Aswan and the National
Museum of Egyptian Civilization in Cairo
Elected without conducting a ballot:
Group I: Canada, Finland, France, Switzerland
Group II: Czech Republic
Group III: Costa Rica, Peru
Group IV: Australia, Japan
Group V (a): Senegal
Group V (b): Egypt, Sudan
11. Intergovernmental Council of the International Programme for the
Development of Communication (IPDC)
Elected after conducting a ballot for Group V (a):
Group V (a) (2 seats to be filled)
United Republic of Tanzania 93
Uganda 73
Congo 70
Nigeria 59
Guinea 33
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Finland, United Kingdom of Great Britain and Northern
Ireland
Group II: Albania, Russian Federation
Group III: Brazil, Bolivia, Cuba, Ecuador
GrouI Group V: Afghanistan, Bangladesh, India, Kazakhstan, Pakistan,
Thailand
Group V (a): Uganda, United Republic of Tanzania
Group V (b): Egypt, Syrian Arab Republic
12. Intergovernmental Council of the Management of Social
Transformations (MOST) Programme
Elected after conducting a ballot for Groups V (a) and V (b):
Group V (a) (3 seats to be filled)
Cameroon 132
Ethiopia 131
Nigeria 120
Guinea 90
Group V (b) (2 seats to be filled)
Lebanon 119
United Arab Emirates 105
Tunisia 104
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Austria, Greece, Israel, Norway
Group II: Albania, Latvia
Group III: Guatemala, Jamaica, Trinidad and Tobago
Group IV: Iran (Islamic Republic of),Malaysia, New Zealand,
Philippines
Group V (a): Cameroon, Ethiopia, Nigeria
Group V (b): Lebanon, United Arab Emirates I
13. Intergovernmental Bioethics Committee (IGBC)
Elected after conducting a ballot for Group I:
Group I (4 seats to be filled)
Germany 123
Greece 115
Portugal 106
Austria 105
Netherlands 95
United Kingdom of Great Britain
and Northern Ireland 90
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: Austria, Germany, Greece, Portugal
Group II: Georgia, Romania, Serbia
Group III: Brazil, Chile, Venezuela (Bolivarian Republic of)
Group IV: Japan
Group V (a): Ctte d'Ivoire, Ghana, Kenya, Nigeria, Zambia
Group V (b): Oman
14. Intergovernmental Committee for Physical Education
and Sport (CIGEPS)
Elected after conducting a ballot for Groups III and V (a):
Group III (1 seat to be filled)
Jamaica 95
Haiti 62
Group V (a) (2 seats to be filled)
Mozambique 120
Nigeria 101
Congo 95
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: Germany
Group II: Czech Republic
Group III: Jamaica
Group IV: Bangladesh, Iran (Islamic Republic of)
Group V (a): Mozambique, Nigeria
Group V (b): Kuwait, Tunisia
15. Governing Board of the UNESCO Institute for Statistics (UIS)
Elected without conducting a ballot:
Mr Yvan Fortin (Canada)
Mr Collins Omondi Opiyo (Kenya)
Mr Talal Bin Suleiman Al Rahbi (Oman)
KILLION
SIPDIS
DEPARTMENT FOR IO
E.O. 12598: N/A
TAGS: SCUL PREL UNESCO
SUBJECT: UNESCO Subsidiary Bodies - Election Results
1. Summary: Elections for UNESCO's subsidiary bodies were held on
16 October 2009 during the organization's General Conference. The
U.S. was elected to the Legal Committee, the IHP (Intergovernmental
Council of the International Hydrological Programme),and the IBE
(Council of the UNESCO International Bureau of Education). The U.S.
also remains on the IPDC (Intergovernmental Council of the
International Programme for the Development of Communication) and
IGBC (Intergovernmental Bioethics Committee) until the next General
Conference in 2011. End summary.
2. Legal Committee
Elected without conducting a ballot:
Group I: France, Italy, United States of America
Group II: Azerbaijan, Estonia, Hungary
Group III: Argentina, Chile, Costa Rica, Guatemala, Venezuela
(Bolivarian Republic of)
Group IV: India, Japan, New Zealand, Thailand
Group V (a): Kenya, Nigeria
Group V (b): Mauritania, Oman, Sudan, Tunisia
3. Headquarters Committee
Elected without conducting a ballot:
Group I: Portugal, Spain
Group II: --------------
Group III: Saint Vincent and the Grenadines
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, India, Japan
Group V (a): Nigeria, South Africa, Zambia
Group V (b): Mauritania, Oman
4. Conciliation and Good Offices Commission responsible for
seeking the settlement of any disputes that may arise between
States Parties to the Convention against Discrimination in
Education
Elected without conducting a ballot:
Mr Pierre-Michel Eisemann (France)
Mr Klaus H|fner (Germany)
Mr Francesco Margiotta-Broglio (Italy)
5. Council of the UNESCO International Bureau of Education (IBE)
Elected after conducting a ballot for Groups V (a) and V (b):
Group V (a) (3 seats to be filled)
Uganda 134
Ctte d'Ivoire 133
United Republic of Tanzania 132
Guinea 77
Group V (b) (2 seats to be filled)
Lebanon 84
Morocco 70
Saudi Arabia 53
Tunisia 43
Qatar 40
Iraq 22
Sudan 19
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Germany, Israel, Norway, United States of America
Group II: Georgia
Group III: Brazil, Dominican Republic, Jamaica
Group IV: Pakistan
Group V (a): Ctte d'Ivoire, Uganda, United Republic of Tanzania
Group V (b): Lebanon, Morocco
6. Intergovernmental Council for the Information for All
Programme (IFAP)
Elected after conducting a ballot for Group V (a):
Group V(a) (3 seats to be filled)
Mali 135
Ethiopia 120
Madagascar 118
Zambia 108
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: --------------
Group II: Latvia, Russian Federation, Ukraine
Group III: Colombia
Group IV: China, Philippines
Group V (a): Ethiopia, Madagascar, Mali
Group V (b): Kuwait, United Arab Emirates
7. International Coordinating Council of the Programme on
Man and the Biosphere (MAB)
Elected after conducting a ballot for Groups I, V (a) and V (b):
Group I (4 seats to be filled)
Norway 153
Portugal 114
Austria 111
Turkey 111
United Kingdom of Great Britain
and Northern Ireland 98
Israel 41
Group V (a) (3 seats to be filled)
Benin 124
Nigeria 102
Ethiopia 71
Congo 64
Gabon 58
Guinea 52
Group V (b) (3 seats to be filled)
Jordan 138
Lebanon 129
Bahrain 113
Qatar 94
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Austria, Norway, Portugal, Turkey
Group II: Lithuania
Group III: Jamaica, Mexico
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, India, Kazakhstan
Group V (a): Benin, Ethiopia, Nigeria
Group V (b): Bahrain, Jordan, Lebanon
8. Intergovernmental Council of the International
Hydrological Programme (IHP)
Elected after conducting a ballot for Groups II, III, V(a)
and V (b):
Group II (1 seat to be filled)
Serbia 92
The former Yugoslav Republic of Macedonia 71
Group III (2 seats to be filled)
Cuba 119
Mexico 119
Colombia 92
Group V(a) (2 seats to be filled)
Uganda 117
Nigeria 110
Cameroon 103
Group V (b) (2 seats to be filled)
Morocco 124
Jordan 121
Yemen 7
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Italy, Portugal, United States of America
Group II: Serbia
Group III: Cuba, Mexico
Group IV: Democratic People's Republic of Korea, Iran (Islamic
Republic of),Japan, Malaysia, Pakistan, Philippines, Republic of
Korea
Group V (a): Nigeria, Uganda
Group V (b): Jordan, Morocco
9. Intergovernmental Committee for Promoting the Return
of Cultural Property to its Countries of Origin or its
Restitution in Case of Illicit Appropriation (ICPRCP)
Elected after conducting a ballot for Groups II and III:
Group II (1 seat to be filled)
Romania 117
Hungary 47
Group III (3 seats to be filled)
Mexico 136
Argentina 135
Guatemala 109
Venezuela (Bolivarian Republic of) 106
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: --------------
Group II: Romania
Group III: Argentina, Guatemala, Mexico
Group IV: China, India, Republic of Korea
Group V (a): Nigeria, Senegal
Group V (b): Iraq
10. Executive Committee of the International Campaign for
the Establishment of the Nubia Museum in Aswan and the National
Museum of Egyptian Civilization in Cairo
Elected without conducting a ballot:
Group I: Canada, Finland, France, Switzerland
Group II: Czech Republic
Group III: Costa Rica, Peru
Group IV: Australia, Japan
Group V (a): Senegal
Group V (b): Egypt, Sudan
11. Intergovernmental Council of the International Programme for the
Development of Communication (IPDC)
Elected after conducting a ballot for Group V (a):
Group V (a) (2 seats to be filled)
United Republic of Tanzania 93
Uganda 73
Congo 70
Nigeria 59
Guinea 33
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Finland, United Kingdom of Great Britain and Northern
Ireland
Group II: Albania, Russian Federation
Group III: Brazil, Bolivia, Cuba, Ecuador
GrouI Group V: Afghanistan, Bangladesh, India, Kazakhstan, Pakistan,
Thailand
Group V (a): Uganda, United Republic of Tanzania
Group V (b): Egypt, Syrian Arab Republic
12. Intergovernmental Council of the Management of Social
Transformations (MOST) Programme
Elected after conducting a ballot for Groups V (a) and V (b):
Group V (a) (3 seats to be filled)
Cameroon 132
Ethiopia 131
Nigeria 120
Guinea 90
Group V (b) (2 seats to be filled)
Lebanon 119
United Arab Emirates 105
Tunisia 104
Therefore the composition of the Council is as follows:
Group I: Austria, Greece, Israel, Norway
Group II: Albania, Latvia
Group III: Guatemala, Jamaica, Trinidad and Tobago
Group IV: Iran (Islamic Republic of),Malaysia, New Zealand,
Philippines
Group V (a): Cameroon, Ethiopia, Nigeria
Group V (b): Lebanon, United Arab Emirates I
13. Intergovernmental Bioethics Committee (IGBC)
Elected after conducting a ballot for Group I:
Group I (4 seats to be filled)
Germany 123
Greece 115
Portugal 106
Austria 105
Netherlands 95
United Kingdom of Great Britain
and Northern Ireland 90
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: Austria, Germany, Greece, Portugal
Group II: Georgia, Romania, Serbia
Group III: Brazil, Chile, Venezuela (Bolivarian Republic of)
Group IV: Japan
Group V (a): Ctte d'Ivoire, Ghana, Kenya, Nigeria, Zambia
Group V (b): Oman
14. Intergovernmental Committee for Physical Education
and Sport (CIGEPS)
Elected after conducting a ballot for Groups III and V (a):
Group III (1 seat to be filled)
Jamaica 95
Haiti 62
Group V (a) (2 seats to be filled)
Mozambique 120
Nigeria 101
Congo 95
Therefore the composition of the Committee is as follows:
Group I: Germany
Group II: Czech Republic
Group III: Jamaica
Group IV: Bangladesh, Iran (Islamic Republic of)
Group V (a): Mozambique, Nigeria
Group V (b): Kuwait, Tunisia
15. Governing Board of the UNESCO Institute for Statistics (UIS)
Elected without conducting a ballot:
Mr Yvan Fortin (Canada)
Mr Collins Omondi Opiyo (Kenya)
Mr Talal Bin Suleiman Al Rahbi (Oman)
KILLION